ul. Staszica 2,
65-175 Zielona Góra
tel. (068) 452-51-00

e-mail: sekretariat@zseis.zgora.pl

ZWIĄZEK HARCERSTWA POLKIEGO


Jedną z organizacji młodzieżowych, która przetrwała dziesiątki lat było harcerstwo.
Jego początki sięgają lat sześćdziesiątych. Ten młodzieżowy ruch współpracował
ze szkołą w zakresie wychowania młodzieży. Twórcą drużyny harcerskiej w naszej szkole był Sławomir Jałocha. Od 1968 roku opiekę przejął J. Doszczontek i M. Naskręt.
W 1973 roku zmienia się nazwa organizacji na Harcerską Służbę Polsce Socjalistycznej,
a wraz z nią zmieniają się opiekunowie. Przez wiele lat pracą szczepu kierowała T. Jajczak, a wspomagały ją Ł. Przybylska i H. Zaniewska. W celu przygotowania przyszłych instruktorów, którzy mogliby prowadzić pracę w zastępach, drużynach i szczepie, powołano Młodzieżowy Krąg Instruktorski i Koło Młodych Wychowawców. Miały one za zadanie integrację harcerzy, przygotowanie do pełnienia różnych ról społecznych, uczenie i podejmowania decyzji i poczucia odpowiedzialności za siebie i powierzonych harcerzy. W 1978 roku Młodzieżowy Krąg Instruktorski liczył już 63 instruktorów, a więc o 40 więcej niż w 1973 r. 118 harcerzy ukończyło kurs I stopnia i zdobyło patent drużynowego. Przez wiele lat organizowano zimowiska, obozy wędrowne, w ramach których corocznie od 250 do 500 uczestników szkolono na przewodników turystycznych, niosących pierwszą pomoc itp. Było to możliwe, gdyż w ramach OHP harcerze uzyskiwali środki na działalność organizacyjną (np. wykopki). Część wypracowanych pieniędzy przekazywano również na cele społeczne. Nasi harcerze brali udział w akcjach: Centrum Zdrowia Dziecka, Dom Harcerza, Ratowanie Zabytków Krakowa, Pomnik Korczaka, Bieszczady 40.
W tym samym roku Harcerski Klub Turystyczny „Dukla” zajął I miejsce w województwie,
a w 1980 IV miejsce w kraju. Był to nasz podwójny sukces, gdyż kierownikiem klubu był nasz uczeń – P. Karalus. Co dwa lata organizowano manewry techniczno-obronne połączone ze zdobywaniem odznaki „Młodego Instruktora Obrony Cywilnej”. W 1974 roku w manewrach tych zajęliśmy III miejsce w kraju, a w 1979 V w ogólnopolskich zawodach na
orientację W 1978 roku szczep „Technicy” uzyskuje sztandar, a Młodzieżowy Krąg Instruktorski uznano za wzorowy – 8 drużyn uzyskało tytuł „Drużyny Sztandarowej”.
Funkcję komendantów Szczepu pełnili: Z. Górak, A. Artomski, E. Gubrewicz, J. Hadziacki. Dużą rolę w życiu Szczepu odegrali: Z. Jokiel, Z. Piacko, L. Owieczko, M. Markowski, J. Kolata, Z. Kata, A. Gruziński, S. Hadryś, B. Łagosz, d. Zalewski, R. Pikola, R. Spych, M. Kownacki, G. Włodecka, J. Marcinkiewicz i D. Kociemba. Rozśpiewaniem braci harcerskiej zajmowali się: R. Horowski, S. Mika, J. Rawicki, M. Poszelużny i M. Skorubski.


Mariusz Kmiećkowiak
Ostatnio zmodyfikowany: 2009-03-27 09:21:05

Powrót
<<

  Copyright © 2001-2023 Zespół Szkół Elektronicznych i Samochodowych
ZSEIS Group - Krystian Chrystowicz, Kajetan Hryńczuk, opiekun mgr Mariusz Kmiećkowiak

Odwiedziło nas już  osób.  

                Valid XHTML 1.0 Transitional   Poprawny CSS!   Statystyka serwera  Webmail 
Praca dla absolwenta
Drogi Absolwencie ELEKTRONIKA!
Jeśli ukończyłeś szkołę i szukasz stałej lub wakacyjnej pracy, zapoznaj się z ofertami lokalnych pracodawców.
Kliknij i zobacz aktualne oferty pracy

Zapraszamy firmy do współpracy i partnerstwa z naszą szkołą
TO MIEJSCE NA WASZĄ REKLAMĘ!!!!


Seco/Warwick
13 stycznia 2016r podpisaliśmy z firmą SECO/WARWICK porozumienie o współpracy. Firma obejmie patronatem nową pracownię dydaktyczną - sterowania PLC. Otwarcie pracowni planujemy pod koniec marca.

POLAND, RUSSIA, GERMANY, FRANCE,USA, INDIA, CHINA
SECO/WARWICK jest technologicznym liderem innowacyjnych rozwiązań do obróbki cieplnej metali. Specjalizacja firmy obejmuje rozwiązania typu end-to-end dla 5 kategorii: obróbki cieplnej w próżni, aluminium i w atmosferach oraz lutowanie wymienników ciepła i metalurgii próżniowej.
Grupa SECO/WARWICK to 10 spółek na 3 kontynentach z klientami w 70 krajach. Grupa dostarcza standardowe lub dedykowane, supernowoczesne urządzenia i technologie do obróbki cieplnej do czołowych firm z branży samochodowej, lotniczej elektronicznej, maszynowej, narzędziowej, medycznej, recyklingowej, energetycznej włącznie z atomową, wiatrową, paliwową i słoneczną oraz produkcji: stali, tytanu i aluminium.
Z podpisaniem dokumentu o współpracy wiąże się szereg korzyści: praktyki, szkolenia dla uczniów w szkole i w siedzibie firmy - wycieczki dydaktyczne, staże i doposażenie pracowni - pracownia patronacka.
Partnerzy