




PROCEDURA BEZPIECZNEGO POBYTU UCZNIA W CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO ELEKTRONIK W ZIELONEJ GÓRZE ZGODNIE Z WYTYCZNYMI DLA PUBLICZNYCH I NIEPUBLICZNYCH SZKÓŁ I PLACÓWEK
Procedura ma na celu:
zapewnienie bezpieczeństwa uczniom podczas zajęć organizowanych w CKZiU Elektronik w Zielonej Górze
Do przestrzegania procedury zobowiązani są :
wszyscy pracownicy szkoły, rodzice, uczniowie, osoby przychodzące do placówki.
Podstawy prawne:
• Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U.2019.1148 ze. zm.),
• Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U.2019.1239 ze zm.),
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U.2003.6.69 ze zm.)
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U.2020.1386)
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.2020.493 ze zm.)
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.2020.410 ze zm.).
• Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek
Organizacja zajęć w szkole i placówce:
Informacje ogólne
- Rodzice zobowiązani są do podania aktualnych danych kontaktowych za pomocą, których dyrektor lub pracownik do tego wyznaczony będzie mógł szybko i skutecznie skontaktować się z nimi w sytuacji wykazywania przez ucznia objawów zakażenia.
- W szkole znajduje się termometr bezdotykowy za pomocą, którego nauczyciel może zweryfikować temperaturę ciała dziecka, którego stan sugeruje objawy zakażenia. Termometr jest dezynfekowany po każdym użyciu.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu). W przypadku ucznia pełnoletniego dopuszcza się samodzielny powrót do domu.
- W miarę możliwości organizacja pracy szkoły będzie umożliwiać zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ogranicza gromadzenie się uczniów na terenie szkoły (udostępnienie wszystkich wejść do szkoły – uczeń wchodzi tym wejściem, które znajduje się najbliżej sali, w której ma zajęcia; wprowadza się inną organizację przerw-wszystkie przerwy są 5 minutowe, natomiast po 4 lekcji 15 minutowa, stwarza się możliwość organizowania lekcji w blokach w szczególności na pracowniach oraz unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste dezynfekowanie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie zdezynfekować ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować są usuwane lub ogranicza się do nich dostęp.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
- Zajęcia w ramach praktycznej nauki zawodu uczniów u pracodawców podmiot przyjmujący uczniów zapewnia prowadzenie tych zajęć z uwzględnieniem przepisów odrębnych dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, właściwych dla zakładów pracy oraz wytycznych ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego, dotyczących poszczególnych branż.
- Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych w szkole jest czyszczony lub dezynfekowany.
- Opracowano odrębne zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
Zajęcia Wychowania Fizycznego
- Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć są czyszczone lub dezynfekowane po każdych zajęciach.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, ograniczone zostają ćwiczenia i gry kontaktowe.
Przybycie ucznia do szkoły
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Uczniowie szkoły zobowiązani są zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, tj. korytarz, biblioteka, sekretariat, gabinet pielęgniarki itp. Obowiązek ten nie jest wymagany w czasie trwania lekcji.
- Przy wejściu do budynku szkoły jest zamieszczona informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku umożliwiono skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk. Obowiązuje również dezynfekcja rąk przy wejściu do każdej sali i pracowni.
- W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w plecaku. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Opiekun sali zobowiązany jest do ustawienia stolików szkolnych w taki sposób, by w miarę możliwości zapewniały dystans.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przy wejściu głównymumieszczono numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
- Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekują dłonie lub zakładają rękawiczki ochronne, zakrywają usta i nos oraz nie przekraczają obowiązujących stref przebywania.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
- Wprowadza się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatur, włączników.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszono plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
- Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, szkoła zapewnia miejsca/pojemniki do ich wyrzucania. Zalecenia w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/
Klauzula informacyjna w związku z pomiarem temperatury ciała
Administratorem zebranych danych jest Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Elektronik w Zielonej Górze. Kontakt do inspektora ochrony danych: Joanna Kowal inspektor ochrony danych tel. 880 100 323. Podstawą przetwarzania są wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych – od 01 września 2020, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019r. poz. 59,oraz z 2020r. poz. 322, 374 i 567) w związku z realizacją zadań w interesie publicznym, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. e) oraz art. 9 ust. 2 lit. i) RODO. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i pracownikom w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19. Temperatura mierzona będzie tylko osobom, których stan sugeruje infekcję wirusową. Administrator może przetwarzać dane również w celu dochodzenia lub ochrony roszczeń. Dane zostaną usunięte po zakończeniu roku szkolnego lub po przekazaniu ich do stacji sanepidu. Mają Państwo prawo dostępu do danych, sprostowania, ograniczenia, usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dane będą udostępniane Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Dane nie będą podlegały profilowaniu ani nie będą przekazywane do państw i organizacji trzecich. Podanie danych jest dobrowolne, ale ich nie podanie uniemożliwi bezpieczne warunki pracy placówki.


<<
