




Procedura organizacji konsultacji na terenie CKZiU nr 2 Elektronik w Zielonej Górze od 25.05.2020
Podstawowe wytyczne dotyczące m.in. tego, kto może przyjść na konsultacje na terenie szkoły i warsztatów szkolnych
1. Na konsultacje może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (uczeń, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
2. Uczeń, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w konsultacjach nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
3. Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z uczniem na teren szkoły,
z wyjątkiem sytuacji, kiedy uczeń wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
4. Podczas konsultacji w szkole mogą przebywać wyłącznie:
a. uczestniczący w konsultacjach
b. osoby zaangażowane w konsultacje tj. nauczyciele
c. inni pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję, obsługę szatni itp.
d. pracownicy odpowiednich służb, np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność.
Niedozwolone jest przebywanie na terenie szkoły osób innych niż wyżej wymienione, w tym rodziców/prawnych opiekunów uczniów.
Środki bezpieczeństwa osobistego
1. Czekając na wejście do szkoły albo sali, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
2. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal po zajęciu miejsc przez uczniów.
Środki bezpieczeństwa związane z organizacją przestrzeni, budynków, pomieszczeń
1. Przy wejściu do szkoły należy wywiesić informację:
1. dotyczącą objawów zarażenia koronawirusem oraz sposobów zapobiegania zakażeniu
2. zawierającą nazwę, adres oraz numer telefonu do najbliższej stacji
sanitarno-epidemiologicznej
3. zawierającą adres oraz numer telefonu najbliższego oddziału zakaźnego
4. zawierającą numery telefonów do służb medycznych
5. zawierającą numer infolinii NFZ w sprawie koronawirusa (800 190 590).
1. Przy wejściu do szkoły należy umieścić płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60%) oraz zamieścić informację o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły.
2. Płyn do dezynfekcji rąk powinien być również dostępny w każdej sali. Obok płynu należy umieścić informację na temat prawidłowej dezynfekcji rąk.
3. Ławki w sali należy ustawić w taki sposób, aby pomiędzy uczniami zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.
4. Sale należy wietrzyć przed wpuszczeniem do nich uczniów, mniej więcej co godzinę w trakcie zajęć (jeżeli pogoda na to pozwala oraz na zewnątrz budynku nie panuje zbyt duży hałas) oraz po zajęciach, dbając o zapewnienie komfortu zdających.
5. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
6. W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych – jeśli jeszcze tego nie zrobiono – należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem – instrukcje na temat prawidłowej dezynfekcji rąk.
7. Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, klawiatur, myszek, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich.
8. Ławki oraz krzesła w sali należy dezynfekować przed i po każdym spotkaniu.
9. Dezynfekować należy również wszelki sprzęt użyty w ramach konsultacji (klawiatury, myszki i monitory dotykowe, laptopy itp.).
10. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń lub przedmiotów.
11. Na terenie szkoły lub ośrodka należy wyznaczyć i przygotować pomieszczenie (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub nauczyciela
1. Jeżeli uczeń przejawia niepokojące objawy choroby, nauczyciel informuje o tym Dyrektora, który zapewnia odizolowanie ucznia,
2. Nauczyciel bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji,
3. Pielęgniarka szkolna bezzwłocznie odizolowuje ucznia do izolatorium, pozostaje z uczniem utrzymując minimum 2m odległości,
4. Dyrektor zawiadamia stację sanitarno-epidemiologiczną, w razie złego stanu ucznia dzwoni na numer 112,
5. Po otrzymaniu od Dyrektora lub nauczyciela informacji o stanie zdrowia ucznia, rodzic niepełnoletniego ucznia jest zobowiązany do odebrania go ze szkoły,
6. Podobne zasady postępowania dotyczą również nauczyciela.


<<
